Matura – niemiecki. Alternatywa dla popularnego angielskiego

Matura to jeden z najważniejszych sprawdzianów, z jakim przyszło się zmierzyć uczniom. Właściwie jest to seria egzaminów, które corocznie odbywają się w maju. Jest to intensywny miesiąc, w którym maturzyści zmagają się z kolejnymi testami, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i tych fakultatywnych. Jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze jest język obcy nowożytni. Przyjęło się już jednak, że w znaczącej większości przypadków jest to język angielski, jednak nie jest to jedyna opcja. Matura – niemiecki to propozycja dla osób, które czują się bardziej kompetentne w obszarze tego języka.

Jak wygląda matura z niemieckiego?

Egzamin maturalny z języka niemieckiego jest odpowiednikiem wersji dla języka angielskiego. W związku z tym, że jest to przedmiot obowiązkowy, matura z każdego języka obcego na poziomie podstawowym zdana będzie tylko, po otrzymaniu 30% wszystkich punktów. 

Część pisemna

Część pisemna na poziomie podstawowym trwa 120 minut i składa się z 4 części:

– rozumienie ze słuchu;

– rozumienie tekstu czytanego;

– środki językowe;

– dłuższa wypowiedź pisemna.

W skład egzaminu wchodzą różnorodne ćwiczenia, które opierają się na zadaniach prawda/fałsz, dobieranie właściwych odpowiedzi oraz zadań wielkokrotnego wyboru.

Część ustna

Część ustna egzaminu również jest analogiczna do tej w wersji angielskiej. Trwa około 15 minut, a maksymalnie zdobyć można 30 punktów. Wypowiedź oceniana jest przez zespół egzaminacyjny. Matura ta składa się z 4 części. Na początek jest rozmowa wstępna, która pozwoli maturzyście się rozgrzać i zacząć. Nie jest ona punktowana. Następnie przychodzi czas na 3 zadania, do których losuje się konkretne polecenia. 

Przygotowanie do matury z niemieckiego

Powtórki do matury warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby niepotrzebnie nie dokładać sobie stresu. Podczas przygotować postaw na sprawdzone rozwiązania, takie jak repetytorium maturalne, czy arkusze maturalne, które pozwolą Ci powtórzyć niezbędną wiedzę oraz poćwiczyć i utrwalić zdobyte umiejętności.