Matura – niemiecki. Wybierz go zamiast angielskiego!

Okres majowy to czas licznych egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów. Maturzyści zmagają się wtedy z trzema przedmiotami obowiązkowymi na poziomie podstawowym oraz z wybranymi przez siebie przedmiotami na poziomie rozszerzonym. Jednym z przedmiotów obowiązkowych jest język obcy nowożytni. Przyjęło się, że uczniowie domyślnie piszą maturę z języka angielskiego, jednak część osób zapomina, że można również wybrać inny język. Matura niemiecki książka dostępna w księgarni internetowej jest mniej popularnym rozwiązaniem, jednak jest świetną opcją dla osób, które czują się pewnie w obszarze tego języka.

Jak wygląda matura z niemieckiego?

Matura z języka niemieckiego wygląda analogicznie do tej z języka angielskiego. Obowiązkowy jest pisemny poziom podstawowy tego egzaminu oraz matura ustna. Chętni mogą również przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Matura podstawowa z niemieckiego składa się z następujących elementów:

– rozumienie ze słuchu,

– rozumienie tekstu czytanego,

– znajomość i umiejętność użycia środków językowych,

– wypowiedź pisemna. 

Cały egzamin w części pisemnej trwa 120 minut, a maksymalnie można zdobyć 50 punktów: 40 punktów z zadań zamkniętych oraz 10 punktów z zadań otwartych. 

Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego?

Przygotowania do matury warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie dokładać sobie zmartwień przed samym egzaminem, zwłaszcza że zaliczenie matury z języka obcego jest niezbędne, aby otrzymać świadectwo maturalne. Powtórki najlepiej robić z dobrymi pomocami naukowymi, na przykład z repetytorium maturalnym. Taka książka posiada całą niezbędną wiedzę, która poukładana jest dział po dziale, jednak została skondensowana do niezbędnego minimum. Wsparciem są również liczne tabelki i infografiki, które mają wspomóc proces nauki. 

Jeśli cała wiedza teoretyczna została już powtórzona, to można przejść do konkretnych prób z arkuszami maturalnymi. Takie arkusze imitują prawdziwą maturę, a zadania w nich są wymieszane tematycznie, dokładnie tak, jak na prawdziwym egzaminie.